Preview Mode Links will not work in preview mode

Ráno Nahlas


Mar 28, 2021

Po takmer mesiaci vojny, v ktorej proti sebe stáli nezmieriteľné egá koalícia ohlásila pokoj zbraní. Po vzájomných výmenách, ktoré zaznamenali nadávky kalibru „idiot“ či „mimoriadne pomstychtivý človek“ teraz prichádza „odpúšťam“ respektíve „pozvem na obed“. Igor Matovič a Richard Sulík.

Veronika Remišová hovorí o „štátnickom prístupe“ a novom začiatku. Označuje tým avizovanú demisiu premiéra a posun tejto funkcie Eduardovi Hegerovi.

Svoju podporu mu vyjadrili tak SaS, ako aj Sme rodina Borisa Kollára a Za ľudí. Všetci pritom ohlásili návrat svojich ministrov do novej vlády.

Prísľubu a vyslovenej nádeji staronového koaličného zoskupenia však politológ Radoslav Štefančík pripomína nedávnu skúsenosť: „Všetko tu už raz dohodnuté bolo, stačilo však jedno vystúpenie Igora Matoviča“.

Sme teda definitívne za koaličnou krízou, alebo sa len dostávame do medziobdobia, ktoré nás delí od ďalšej?

Situáciu rozoberieme s politológom Radoslavom Štefančíkom.

Na začiatku bola výzva, aby Igor Matovič odišiel z vlády, nie, aby sa presunul na inú vládnu pozíciu. A tá sa nenaplnila, tvrdí politológ. Už to je podľa neho predpoklad možných budúcich problémov tejto koaličnej a vládnej zostavy.

Hegerovi chýba charizma organizátora. Schopnosť dosahovania konsenzu je síce výhodou, pokoj v tejto koalícii ale nemôže byť splnením „domácej úlohy“ jedného premiéra, tvrdí Radoslav Štefančík.

Igor Matovič ho môže dostať do svojho tieňa. Pozícia predsedu strany a zároveň strážcu štátnej kasy mu dáva ťažkú politickú váhu, ktorej Eduard Heger nemusí odolať. Predsa len Igor Matovič zostáva stranícky šéf, naviac s kľúčami od peňaženky, upozorňuje politológ.

Moderuje Jaroslav Barborák.